Úvod
Novinky
Starší novinky
Diskuse
Know-how
Archiv
Jokes
Odkazy
Download
Privat
O mně
O stránkách
FAQ
Pozdravy
Kontakt
PGP Klíč
Hledání
 

Informace o stránkách

Proč vlastně?

Je to tak. Blázen jako já, již dnes snad nemůže existovat bez vlastních internetových stránek. Tyto stránky vznikly nejen díky tomu, že jsem takový blázen do počítačů, internetu a souvicejících věci, ale především také kvůli faktu, že jsem asi grafoman. Takové stránky pro mně znamenají skvělou možnost se takříkajíc „vyřádit“ - někdo by možná řekl seberealizovat - ať už co se týče různých textů, tak třeba i grafiky.

Trocha historie

První verze těchto stránek vznikla v době, kdy jsem ještě navštěvoval turnovské gymnázium. Na školní síti se tehdy objevila možnost umístění vlastních webových stránek. Jako jeden z prvních jsem tehdy té možnosti využil. Bohužel, stránky byly přístupné pouze v rámci školní sítě. Proto jsem začal hledat na samotném internetu, kde bych mohl mít své stránky umístit. Tehdy začalo velké schizma - jedna verze stránek ve škole, jedna verze na internetu. Gymnázium jsem již úspěšně dokončil a stránky na gymnáziu pak pro mně přestaly existovat

Nyní už jsou stránky oficiálně pouze na internetu. Neoficiálně ještě u mně na harddisku, kde je také tvořím, testuju a podobně. Dřív jsem dělal pro známé, kteří neměli internet i offline verze, dnes, díky tomu, že stránky jsou dynamicky generovány, už by toto nebylo tak jednoduché. Tak doufám, že už všichni známí mají šanci se k internetu dostat.

Technické detaily

Pro vytváření těchto stránek není používán žádný WYSIWYG editor - to co vidíte je výsledek ruční editace pomocí těch nejjednoduších editorů (i obyčejný Notepad stačí - ale místo něj používám většinou radši něco, co umí i soubory větší než 32 kilobajtů a podporuje klávesovou zkratku CTRL+S ;-).

Při volbě HTML tagů vycházím většinou ze specifikací HTML 3.2 a HTML 4.0. Tyto specifikace jsou standardizovány - to že některé prohlížeče to nerespektují, je už jiná otázka. Pomocí výše zmíněných tagů dosáhnu obvykle toho, že na Internet Exploreru 5.5, s kterým sám pracuji, vše vypadá přibližně tak, jak bych si přál. S Explorerem 4.0 by také neměl být problém - od verze 5.0 se v zásadních věcech moc neliší. Problémy budou pravděpodobně s verzí 3.x. Tato má sice podporovat JavaScript i kaskádové styly, ale už jsem se párkrát setkal s problémy.

Stránky také nevypadají úplně stejně na Internet Exploreru a na Netscape Navigatoru. Pokud se tedy na Netscapu setkáte s něčím podivným, vězte, že jde asi o některou z těchto nekomatibilit. I když sám mám vůči firmě Microsoft a jejím obchodním strategiím dost výhrad, nemůžu se ubránit dojmu, že na poli WWW prohlížečů už nad Netscapem vyhrála. Implementace některých klíčových standartů je u Netscapu trochu problematická (ne že by občas nebyla i u Microsoftu, ale přeci jenom - zdá se mi, že Microsoft má těchto problémů trochu méně). S novými generacem prohlížečů Opera a Mozilla už by tyto stránky měly chodit bez větších problémů.

Znovu opakuji - stránky jsou psané s využitím HTML 4.0. Pokud to někde způsobí problémy, bohužel - ale za tyto problémy můžete nadávat Vašemu prohlížeči.

Poznámka pro uživatele prohlížečů Lynx a jemu podobných: Sorry! ;-) Na těchto stránek se prostě chci trochu vyřádit - v čistém textu to jaksi nejde. Doba už pokročila - takže instalujte něco grafického nebo zůstaňte dále v počítačovém pravěku… Případně nemachrujte s tou konzolí a nahoďte konečně ty Xka. ;-)

Copyright

Kdo neví, co jsou autorská práva, měl by si asi přečíst následující řádky. Kdo to ví, pravděpodobně mu to také neuškodí…

Takže o co vlastně jde. Téměř vše, co naleznete na těchto stránkách, je mým vlastním dílem. Jsou tu i výjimky, ale je to u nich téměř vždy explicitně uvedeno. A co to znamená? Je to jednoduché - ve většině civilizovaných zemí existují zákony na ochranu autorských práv. Stejně tak i v České republice, kde shodou okolností žiji. Téměř všechno zde je mým duševním vlastnictvím - a jako takové je právě těmito zákony chráněno.

Materiály zde uvedené, ať už texty či fotografie, jsou umístěny na internetu - to znamená, že se k nim může dostat téměř každý. Nemá cenu tedy přístup k nim nijak omezovat - a to ani nechci. Co bych však uvítal - pokud někdo bude chtít něco použít, byl bych rád, kdyby dodržel následující pravidla.

  1. Pokud chcete nějak použít něco z mých výtvorů zde prezentovaných, uveďte prosím zdroj - když už nic jiného, alespoň moje jméno. Uvítám však, pokud uvedete i adresu na tyto stránky, aby případní zájemci měli možnost podívat se na původní verzi.
  2. Jestli chcete použít materiály, které nemám na svědomí přímo já, měli byste se také zeptat autorů těchto materiálů. Já sám mám svědomí čisté - například umístění fotografií je dohodnuté s jejich autory. Dělejte to také tak…
  3. Nesnažte se vydávat moje dílka za vlastní - zas tak dobrá většinou nejsou, aby jste na takovém plagiátorství trhli nějakou slávu - ale hlavně mě to pěkně rozčílí a to si nepřejte vědět, co se může stát, když jsem rozčílený… ;-)

Tak to je asi vše. Přesnými zněními paragrafů nikoho otravovat nebudu, ale doufám, že jste mně pochopili… ;-)