Úvod
Novinky
Starší novinky
Diskuse
Know-how
Archiv
Jokes
Odkazy
Download
Privat
O mně
O stránkách
FAQ
Pozdravy
Kontakt
PGP Klíč
Hledání
 

Frequently Asked Questions
(Často kladené otázky)

Na tomto místě bych se rád věnoval otázkám, na které jsem buď sám narazil, nebo na které se mě různí lidé v poslední době často tázali (alespoň jednou ;-). A když říkám, že bych se jim rád věnoval, pokusím se je právě zde i zodpovědět. Půjde jak o otázky obecné, tak i o otázky techničtějšího rázu, které by třeba leckomu mohli pomoci. Pokud tady nějakou otázku vůbec nenaleznete, nebo Vás odpověd na ni neuspokojí, ozvěte se mi prostřednictvím e-mailu (mat@iol.cz) nebo i nějakým jiným způsobem, který uznáte za vhodný (jen pozor, volání z okna bych mohl přeslechnout).

Otázky obecné

Co nebo kdo vlastně je ten "MaT"?

No kdo by to asi byl… To jsem přece já. MaT je taková moje signatura - její původ sahá do dávné historie, do doby, kdy jsem ještě ani neměl PC. Pokud by Vás zajímala etymologie, tak tedy vězte, že se v podstatě jedná o můj monogram doplněný jednou spojkou (kterou asi? ;-) Podobné přezdívky a signatury nejsou v počítačovém světě ničím neobvyklým - a není se čemu divit - jsou také velmi praktické. Kdybych se měl pokaždé vypisovat se svým jménem, asi by mě to za chvíli přestalo bavit. A to se ani nejmenuju třeba William Henry Gates III. nebo Peter de Vries la comte de Vrát

Web design

Co používáš na tvoření HTML stránek?

Je to divné, ale nejideálnější je pro mně nějaký obyčejný editor. Kód stránek většinou píšu v editoru, který je u programu FAR. Samotný text píšu leckdy i v obyčejném Notepadu (poznámkový blok), případně nějaké jeho trochu vylepšené verzi. Na světě dnes sice již existuje spousta takzvaných WYSIWIG (What You See Is What You Get - volně přeloženo jako co vidíš, to dostaneš) editorů, které běžným lidem tvorbu HTML stránek velmi usnadňují. Jenže jakmile se dostanete do fáze, kdy HTML alespoň trochu rozumíte a podíváte se pak na výsledky práce těch "lepších" editorů, zjistíte, jak ve skutečnosti pracují neefektivně. Já sám jsem se na to prostě nemohl dívat - a šel na věc přímo. Tzn. stále se zdokonalovat ve znalosti HTML jazyka a psát si stránky od základu sám. člověk přesně ví, co dostane. Má přehled nad kódem, který je pak kratší a většinou také efektivnější. Možná, že v dnešní době už jsou některé editory hodně pokročilé - ale stejně, pro mně je to už zvyk a také tak trochu image - prostě jsem takový hard-core webdesignér…

Zkoušel jsem i takové editory, které umožňují přímou editaci HTML kódu (HomeSite, HotDog). Ale nemůžu si pomoct - jsou to příliš velké programy, než se nahrají, trvá to strašně dlouho a ještě občas spadnou. V jednoduchosti je síla - Viva NotePad! ;-)

Dnes je tu navíc další aspekt - dělám stránky dynamické. I na to existují specializované editory a vývojová prostředí - ale mně se třeba PHP kód nebo Perlovské skript pořád nejlépe píší v obyčejných editorech.

Co používáš na grafiku?

Zatím nejvíc se mi osvědčil Paint Shop Pro. Je to shareware a dá se tudíž velmi snadno sehnat. Není tak veliký, jako třeba PhotoShop a také mi připadá takový přehlednější. Navíc od verze 5 je u Paint Shopu i Animation Shop, s kterým se dají vytvářet i animované GIFy - i když pravda zrovna tohle moc nevyužívám. Ve verzi 7 už naleznete takové efekty, za které by se ani PhotoShop nemusel stydět. :o)

Různé

Co znamená MP3?

Zkuste se podívat sem.

Jak psát ve Wordu vzorce?

I v tomhle poradím. Mrkněte sem.

Co je lepší, Perl nebo PHP?

Záludná otázka. Na takové je nejlepší odpovídat také otázkou. A na co to chcete použít? :-) Ale vážně, obojí má své výhody. PHP má podle mně čistější syntaxi, pro web je to jazyk "jako stvořený". Je snazší na naučení. A na většinu webových aplikací stačí více než dost. Perl toho možná nabízí víc, více knihoven, není jen na webové aplikace... Ale je také mnohem složitější, s méně přehlednou syntaxí... Na Perl nedám dopustit, ale aplikace pro web asi budu stejně radši dělat v PHP. Perl si nechám v záloze. :-)